• „Matka jest tylko jedna”

        • 25.05.2020
        • 26 maja obchodzimy Dzień Matki

          Początki obchodzenia tego święta sięgają czasów starożytnych Rzymian i Greków. Wtedy obdarzano kultem matki-boginie – symbole płodności i urodzaju. Następnie zwyczaj wyrażania wdzięczności matkom powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod prostą, przyjemną i właściwie adekwatną znaczeniowo nazwą –„Niedziela u Matki”. Na samym początku w czwartą niedzielę postu odprawiano modlitwy w najbliższej katedrze, a w niedziele zwykle odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono Dzień Matki, był wolny od pracy. Tradycyjnie obchodom święta towarzyszyło składanie matkom podarunków – głównie kwiatów i słodyczy za otrzymane od nich błogosławieństwa. Trwało to tak do XIX wieku, zwyczaj powrócił po zakończeniu II Wojny Światowej.

          Przed wojną w Polsce „Dzień Matki” nie miał ustalonej corocznej daty obchodzenia święta, jednak była to niedziela, a organizacją tego dnia zajmował się PCK.

          Jak już wiemy, obecnie święto matek obchodzimy w Polsce 26 maja, a wszystkie mamy otrzymują tego dnia laurki, kwiaty, bombonierki i różne inne prezenty od swoich dzieci. Tego szczególnego dnia wyrażamy wdzięczność, szacunek i miłość kobietom, które kochają nas bezwarunkowo.

          A o to kilka wywiadów z naszymi SUPER MAMAMI

          BOHATERKAMI DNIA CODZIENNEGO :)

          Opracowały: Agata Danisz i Agnieszka Murach

          Marta_Neuman.odt

          Akacja_Super_Mama_(1)(1).odt

          Co_znaczy_dla_Pani_bycie_mama_(2)(1).doc

          IMG_20200522_213944(1).jpg

          IMG_20200525_103505(1).jpg

        • "Ja za 10 lat"

        • 12.05.2020
        • "Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia" Victor Hugo

          Uczniowie z kl. I-VI SP przygotowali przepiękne prace plastyczne pt. "Ja za 10 lat". Życzymy Wam, aby wasze zawodowe marzenia spełniły się. Pamiętajcie! Świat należy do Was! 

          Agnieszka Murach

          Agata Danisz

      •  Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
        • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

        • 05.05.2020
        • „Każdy człowiek zostaje nam dany po coś, aby czymś nas ubogacić, dopełnić, coś pokazać czy uświadomić. Poprzez ludzi dostajemy od życia tysiące szans na to, aby stać się lepszym człowiekiem lub aby temu człowiekowi pokazać coś, czego on do tej pory nie dostrzegł”. 
          Monika A. Oleksa


          Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
          obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych  (fr. Spotkanie z godnością).
          Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

          Co czujecie, co myślicie i jak się zachowujecie, gdy widzicie osobę niepełnosprawną? Jak ją traktujecie? Czy boicie się jej? Czy jej współczujecie? Czy może jest dla was jedną z wielu, tak przecież różnych, istot na świecie? 
          We Francji przeprowadzono eksperyment społeczny: Jak wyglądałby świat, gdybyśmy patrzyli na niego oczami dziecka? Zaproszono pary – rodziców i dzieci – by usiedli razem przed ekranem i naśladowali śmieszne gesty i miny osób pojawiających się na krótkim filmie. Podczas eksperymentu rodzice i dzieci oddzieleni byli ścianką, tak że nie widzieli siebie nawzajem. 

          Okazało się, że  nie jest to zadanie PROSTE – traktować normalnie osobę „nie-w-normie”. Na szczęście – w odróżnieniu od dorosłych – dzieci nie widzą różnicy między osobami niepełnosprawnymi, a tymi, które funkcjonują w tzw. „normie”.  Portal Sostenibilidad (http://sostenibilidad.semana.com) opublikował wideo, które jest tego prostym i bezdyskusyjnym dowodem. 

          https://www.youtube.com/watch?v=WB9UvjnYO90&feature=emb_share&fbclid=IwAR0Bpo_Gn-Wa9MI37boBmDy9c53MpMc_pTD8ygvZY9BTWpTXlOyZmYu8Ef4 


          Quiz „Niepełnosprawność – prawda czy fałsz”

              PRAWDA    FAŁSZ
          Większość osób z niepełnosprawnością jest słaba i chorowita.        
          Osoby poruszające się na wózku nie mogą chodzić.        
          Wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo.        
          Hałas nie przeszkadza osobom z uszkodzonym słuchem.        
          Niewidomi nic nie widzą, ale mają wyczulony dotyk.        
          Wszyscy głusi czytają z ruchu warg i posługują się językiem migowym.        
          Osoby z niepełnosprawnością nie mogą pracować.        
          Osoby niesłyszące nie potrafią mówić.        
          Osoby z niepełnosprawnością trzeba wyręczać, ponieważ są niesamodzielne.        
          Wszyscy niewidomi znają  brajla.        
          Wszystkie osoby z niepełnosprawnością intelektualną są chore psychicznie.        
          Wszyscy niewidomi mają świetny słuch i potrafią pięknie śpiewać.        
          Osoby z niepełnosprawnością prowadzą zupełnie inne życie niż ich pełnosprawni znajomi.        

          Agata Danisz. Agnieszka Murach

        • ECO ZABAWKA

        • 05.05.2020
        • Dziękuję wszystkim, którzy po lekcjach i nauce znajdują czas na wspólną zabawę. Artur i Krzysztof Kopaniec oraz Bartosz Rudnicki wykonali i zaprezentowali swoje Eco pomysły.

          BRAWO!

          E. Kropiwnicka.

        • DZIĘKUJEMY!!!

        • 05.05.2020
        • Nasza szkoła pod patronem Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mrągowie zorganizowała akcję „Korona dla strażaka, policjanta, medyka i pracownika inspekcji sanitarnej”. Akcja miała na celu podziękowanie służbom za ich poświęcenie i codzienną walkę z epidemią koronawirusa. Z każdej klasy zostało wybrane kilkoro uczniów, którzy przygotowali napis w kształcie korony, a nasi nauczyciele zmontowali filmik.

          Składamy również podziękowania tym wszystkim, którzy w tym szczególnym okresie dbają o nas i naszych bliskich.

          Dziękujemy!

          Jesteśmy z Wami!

           

          Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

        • Uwaga kochani! Jest akcja!

        • 04.05.2020
        • Maj jest wspaniałym miesiącem, w którym budzą się do życia piękne kwiaty, zielenią się drzewa, ziemia rusza do pracy aby wystrzelić pięknem barw i zapachów.

          Dlatego mam dla Was ciekawą propozycję, aby zrobić mini "kapliczkę dla Maryi" z tego co macie pod ręką czy wyrosło z ziemi. Możecie wykorzystać do tego jakieś pudełko po butach, lub wykonać ją z kamieni albo patyków i przyozdobić kwiatami czy roślinkami. Wizerunek Maryi możecie wyciąć z jakiegoś obrazka albo nawet wydrukować. Liczę na Waszą pomysłowość i kreatywność. Przykładową mini kapliczkę pokazuję da dole.

          Zdjęcia Waszych prac proszę przesyłać na adres: sp.sorkwity@gmail.com do 26 maja.

          Powodzenia!

          Agata Bednarczyk

           

      • UWAGA!
        • UWAGA!

        • 26.04.2020
        • Zgodnie z informacją MEN z dnia 24 kwietnia 2020 r.w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 informujemy, że szkoły pozostaną zamknięte do 24 maja 2020 r..Uczniowie nadal uczą się zdalnie.Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 16-18 czerwca.Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca.Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca.

          Hanna Fereniec

        • PORTRET JANUSZA KORCZAKA

        • 23.04.2020
        • Patron naszej szkoły Janusz Korczak niedługo obchodzi swoje urodziny (ur.22.07.1878) . Na zdalnych lekcjach plastyki ogłoszono konkurs na jego portret. Obejrzyjcie ciekawe prace naszych uczniów. Prawda że piękne?

          Joanna Dymkowska - nauczyciel plastyki

           

                                                                                                                        

      • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
        • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

        • 23.04.2020
        • Drodzy Czytelnicy naszej szkolnej biblioteki!

          Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich .

          Z tej to okazji chciałam zachęcić Was do wzięcia udziału w konkursie Tworzę, bo lubię. Konkurs polega na napisania własnej książeczki. Mogą to być książeczki w różnym formacie: obrazkowe, naklejkowe, z okienkami, dotykowe itp.  O różnej treści : o tym co czujecie, o Waszej rodzinie, wymyślone historie, baśnie, komiksy, książeczki z zagadkami,  itp.itd  Możliwości jest nieskończenie wiele.  Liczę na  Waszą pomysłowość i kreatywność. Dzieciom klas młodszych w tworzeniu takiej książeczki  mogą pomóc rodzice. Uczniowie klas starszych mogą napisać książeczkę swoim młodszym kolegom.  Po powrocie do szkoły wystawię Wasze prace w bibliotece szkolnej. Oczywiście najlepsze, najciekawsze książki zostaną nagrodzone, a wszyscy biorący udział w tym konkursie, otrzymają punkty z biblioteki szkolnej.  W razie jakichkolwiek pytań, problemów i wątpliwości pozostaję do Waszej dyspozycji, służę radą i pomocą poprzez e-dziennik. 

          Hanna Bakuła                                        

        • 22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

        • 19.04.2020
        • Obchody Dnia Ziemi to okazja do nauki o naszej planecie, ale także do zabawy.

          Korzystając z linków zamieszczonych w wiadomościach na platformie Librus, uczniowie mogli przypomnieć sobie jakie działania należy podejmować, aby być eco.

          Znaleźli tam również tematyczne quizy, puzzle i kolorowanki.

          UWAGA AKCJA !

          Wykonajcie EKO ZABAWKI z opakowań, butelek plastikowych, rolek, pudełek, foli. ...albo stwórzcie domową kolekcję mody ekologicznej.

          Myślę,że swoimi pomysłami zechcecie podzielić się z innymi. Zdjęcia przedstawiające Was prezentujących eco zabawki i eco modę przesyłajcie na adres mailowy: eladorota.66@wp.pl do 28 kwietnia.

          Wasi koledzy i nauczyciele tęsknią za Wami i na pewno chętnie zobaczą Was na nadesłanych zdjęciach. Zamieścimy je na szkolnej stronie.

          Elżbieta Kropiwnicka

          Propozycje:

          https://www.youtube.com/watch?v=L7da5mpQL1Q&fbclid=IwAR1oo1fo0gxNtUCfoEZft-uiknXw0v2fNDzCwZ_9N_aDwwvuuYwodh3BQ94

          https://www.youtube.com/watch?v=N1zvgfIbHYo&fbclid=IwAR1EAoYAFEPHJb5JMcCFQLJXKQbJ_pQbaFmMFKSZjd8VF9TSeJeUa7Wnbyo

           

        • DOMOWE, WIOSENNE MINIOGRÓDKI

        • 19.04.2020
        •  

          Drodzy Rodzice, Kochani Uczniowie, dziękuję za odpowiedź na ogłoszoną akcję DOMOWY MINIOGRÓDEK. Zgodnie z obietnicą zamieszczamy zdjęcia nielicznych wprawdzie ogródków, mam jednak nadzieję, że w kolejnej akcji weźmie udział więcej osób. Zapraszam.

          Nauczyciel świetlicy :Elżbieta Kropiwincka

        • Być bezpiecznym!

        • 17.04.2020
        • Zapraszamy do obejrzenia dwóch prezentacji poświęconych jednym z najbardziej aktualnych problemów młodzieży w dobie kwarantanny.

          1.Z prezentacji o hejcie dowiecie się m in.czym jest, co kieruje hejterami i jak się zachować będąc adresatem hejtu.

          2.Druga prezentacja w prosty i precyzyjny sposób wyjaśnia co to takiego Fake News. 

            Hanna Bakuła

        • Biblioteka

        • 17.04.2020
        • Szanowni Rodzice!

           

          Jestem nauczycielem bibliotekarzem i na co dzień zachęcam Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponuję kolejnych zajęć online. Korzystając z okazji do bezpośredniego kontaktu, chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom.

          Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania.

          Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

          Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny

          Z wyrazami szacunku

           Wasza szkolna bibliotekarka

           Hanna Bakuła.

        • SZACHY

        • 17.04.2020
        • Moi drodzy szachiści. Pamiętacie jeszcze o szachach? Mam nadzieję, że wśród Was znajdą się osoby chętne do rozwiązywania zadań szachowych. W szkole robiliśmy to na tablicy interaktywnej. Teraz proponuję Wam zabawę na odległość. Potrzebna  do tego będzie znajomość zasad zapisu ruchów bierek.  Zajrzyjcie na stronę pod adresem

          http://www.szachmistrz.pl/samouczek.pdf   str. 8,9,10 .

          Poczytajcie o tych zasadach.

          Osoby chętne mogą zgłaszać się  do mnie na pocztę po zadania szachowe.   

          Małgorzata Gadomska

        • UWAGA!

        • 16.04.2020
        • Na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe

          (tekst jednolity: Dz. U. 2019 poz. 1148 z późniejszymi zmianami),

          w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 kwietnia 2020 r.

                          zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań

          w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty

          w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

          (Dz. U. z 2020, poz. 657)

          w Szkole Podstawowej im Janusza Korczaka  w Sorkwitach

          kształcenie na odległość przedłuża się do 26 kwietnia  2020 roku.

           

          #SPSORKWITY ZOSTAŃ W   DOMU

        • Jak wspierać i motywować dzieci do nauki w nauczaniu zdalnym?

        • 16.04.2020
        • Szanowni Rodzice, to zrozumiałe, że uczymy się tej formy pracy, tak dla Was jak i dla nas oraz dzieci nowej i jeszcze nieoswojonej. Dlatego też ważne jest, abyśmy się nawzajem wspierali i podjęli takie działania, które przyniosą najlepsze efekty.

          Zapewnijmy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. W świecie, w którym panuje niezwykły natłok informacji, nawet dorosłemu trudno je zweryfikować. Dlatego tak ważne jest, abyśmy ograniczyli potęgowanie lęku i niepewności u dzieci, zapewnili im ograniczony dostęp do informacji, które wywołują lęk. Rozmawiajmy z dziećmi, oswajajmy nową sytuację i zadbajmy o to, aby dzieci widziały nasze opanowanie. Bądźmy wsparciem i nie bagatelizujmy tego, że dzieci mogą mieć nadmierne obawy, nie lekceważmy ich pytań, dociekliwości. Wykażmy się większą niż dotychczas troską, aby odczuły, że są bezpieczne.

          Zorganizujmy i zaplanujmy dobrze dzień, Przed przystąpieniem do nauki dobrze jest przygotować sobie wszystkie niezbędne książki i pomoce, tak, aby później niepotrzebnie się nie rozpraszać. Odrabianie lekcji warto zacząć od najtrudniejszego zadania, kiedy umysł jest wypoczęty. Należy pomyśleć, aby podzielić naukę na krótsze partie i robić przerwy ( szczególnie w przypadku młodszych dzieci).

          Bardzo ważna jest systematyczność, której rodzice powinni być "stróżami". Kiedy dziecko rozłoży naukę na mniejsze części i będzie robić to systematycznie, szybko zauważy efekty swojej pracy. Zadbajmy o komfort nauki, ciszę, która wspiera koncentrację.

          Doceniajmy starania i chwalmy. Duży wpływ na motywację ma pozytywna ocena. Każdy lubi, gdy jego wysiłki są zauważone i docenione. Nic tak nie uskrzydla jak pochwała i uznanie. Pamiętajmy więc, aby dostrzegać drobne nawet postępy i stawiać dziecku wymagania adekwatne do jego możliwości.

          Bądźmy blisko, wspierajmy, ale nie wyręczajmy. Pamiętajmy, że nawet najlepsze metody mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. Choć wiele dzieci zajmuje postawę buntowniczą , tak naprawdę liczą się ze zdaniem swoich rodziców i chcą ich zadowolić. Jeżeli więc rodzice mówią i pokazują, że nauka jest ważna, to dzieci również będą takiego zdania. Jeżeli natomiast wyrażają się lekceważąco o szkole i nauczycielach, to nie powinno dziwić, że zachowanie dzieci jest opozycyjne wobec obowiązków szkolnych.

          Szczególnie w tym czasie zadbajmy o to, co dziecko robi w Sieci, z kim się komunikuje. Bądźmy czujni, ponieważ teraz dzieci mają większy dostęp do Internetu.

          Dziękujemy Państwu za współpracę.

          Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach

        • Światowy Dzień Autyzmu

        • 15.04.2020
        • Dnia 2 kwietnia odbył się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku siłą rzeczy nie mogliśmy obchodzić tego dnia w szkole, jednak zaangażowaliśmy się zdalnie!

          Wszyscy uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację z informacjami o autyzmie oraz filmiki, które pokazują czym jest autyzm (https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg).Po zapoznaniu się z materiałami uczniowie pokolorowali kolorowanki i wypełnili testy wiedzy.
           

          Zaangażowanie naszych uczniów jest pełne podziwu, pokazaliśmy swoje wsparcie! Dziękujemy za nadesłane zdjęcia. :)

          Agata Danisz