„Każdy człowiek zostaje nam dany po coś, aby czymś nas ubogacić, dopełnić, coś pokazać czy uświadomić. Poprzez ludzi dostajemy od życia tysiące szans na to, aby stać się lepszym człowiekiem lub aby temu człowiekowi pokazać coś, czego on do tej pory nie dostrzegł”.
Monika A. Oleksa
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr. Spotkanie z godnością).
Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.
Co czujecie, co myślicie i jak się zachowujecie, gdy widzicie osobę niepełnosprawną? Jak ją traktujecie? Czy boicie się jej? Czy jej współczujecie? Czy może jest dla was jedną z wielu, tak przecież różnych, istot na świecie?
We Francji przeprowadzono eksperyment społeczny: Jak wyglądałby świat, gdybyśmy patrzyli na niego oczami dziecka? Zaproszono pary – rodziców i dzieci – by usiedli razem przed ekranem i naśladowali śmieszne gesty i miny osób pojawiających się na krótkim filmie. Podczas eksperymentu rodzice i dzieci oddzieleni byli ścianką, tak że nie widzieli siebie nawzajem.
Okazało się, że nie jest to zadanie PROSTE – traktować normalnie osobę „nie-w-normie”. Na szczęście – w odróżnieniu od dorosłych – dzieci nie widzą różnicy między osobami niepełnosprawnymi, a tymi, które funkcjonują w tzw. „normie”. Portal Sostenibilidad (http://sostenibilidad.semana.com) opublikował wideo, które jest tego prostym i bezdyskusyjnym dowodem.
https://www.youtube.com/watch?v=WB9UvjnYO90&feature=emb_share&fbclid=IwAR0Bpo_Gn-Wa9MI37boBmDy9c53MpMc_pTD8ygvZY9BTWpTXlOyZmYu8Ef4
Quiz „Niepełnosprawność – prawda czy fałsz”
PRAWDA FAŁSZ
Większość osób z niepełnosprawnością jest słaba i chorowita.
Osoby poruszające się na wózku nie mogą chodzić.
Wszyscy niepełnosprawni są upośledzeni umysłowo.
Hałas nie przeszkadza osobom z uszkodzonym słuchem.
Niewidomi nic nie widzą, ale mają wyczulony dotyk.
Wszyscy głusi czytają z ruchu warg i posługują się językiem migowym.
Osoby z niepełnosprawnością nie mogą pracować.
Osoby niesłyszące nie potrafią mówić.
Osoby z niepełnosprawnością trzeba wyręczać, ponieważ są niesamodzielne.
Wszyscy niewidomi znają brajla.
Wszystkie osoby z niepełnosprawnością intelektualną są chore psychicznie.
Wszyscy niewidomi mają świetny słuch i potrafią pięknie śpiewać.
Osoby z niepełnosprawnością prowadzą zupełnie inne życie niż ich pełnosprawni znajomi.
Agata Danisz. Agnieszka Murach