Szanowni Rodzice, to zrozumiałe, że uczymy się tej formy pracy, tak dla Was jak i dla nas oraz dzieci nowej i jeszcze nieoswojonej. Dlatego też ważne jest, abyśmy się nawzajem wspierali i podjęli takie działania, które przyniosą najlepsze efekty.
Zapewnijmy dzieciom poczucie bezpieczeństwa. W świecie, w którym panuje niezwykły natłok informacji, nawet dorosłemu trudno je zweryfikować. Dlatego tak ważne jest, abyśmy ograniczyli potęgowanie lęku i niepewności u dzieci, zapewnili im ograniczony dostęp do informacji, które wywołują lęk. Rozmawiajmy z dziećmi, oswajajmy nową sytuację i zadbajmy o to, aby dzieci widziały nasze opanowanie. Bądźmy wsparciem i nie bagatelizujmy tego, że dzieci mogą mieć nadmierne obawy, nie lekceważmy ich pytań, dociekliwości. Wykażmy się większą niż dotychczas troską, aby odczuły, że są bezpieczne.
Zorganizujmy i zaplanujmy dobrze dzień, Przed przystąpieniem do nauki dobrze jest przygotować sobie wszystkie niezbędne książki i pomoce, tak, aby później niepotrzebnie się nie rozpraszać. Odrabianie lekcji warto zacząć od najtrudniejszego zadania, kiedy umysł jest wypoczęty. Należy pomyśleć, aby podzielić naukę na krótsze partie i robić przerwy ( szczególnie w przypadku młodszych dzieci).
Bardzo ważna jest systematyczność, której rodzice powinni być "stróżami". Kiedy dziecko rozłoży naukę na mniejsze części i będzie robić to systematycznie, szybko zauważy efekty swojej pracy. Zadbajmy o komfort nauki, ciszę, która wspiera koncentrację.
Doceniajmy starania i chwalmy. Duży wpływ na motywację ma pozytywna ocena. Każdy lubi, gdy jego wysiłki są zauważone i docenione. Nic tak nie uskrzydla jak pochwała i uznanie. Pamiętajmy więc, aby dostrzegać drobne nawet postępy i stawiać dziecku wymagania adekwatne do jego możliwości.
Bądźmy blisko, wspierajmy, ale nie wyręczajmy. Pamiętajmy, że nawet najlepsze metody mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. Choć wiele dzieci zajmuje postawę buntowniczą , tak naprawdę liczą się ze zdaniem swoich rodziców i chcą ich zadowolić. Jeżeli więc rodzice mówią i pokazują, że nauka jest ważna, to dzieci również będą takiego zdania. Jeżeli natomiast wyrażają się lekceważąco o szkole i nauczycielach, to nie powinno dziwić, że zachowanie dzieci jest opozycyjne wobec obowiązków szkolnych.
Szczególnie w tym czasie zadbajmy o to, co dziecko robi w Sieci, z kim się komunikuje. Bądźmy czujni, ponieważ teraz dzieci mają większy dostęp do Internetu.
Dziękujemy Państwu za współpracę.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach