• Dzień Mamy - wyjątkowe święto jedyny taki dzień w roku!

• 26.05.2022
          • Dzień Matki najważniejszej osoby w naszym życiu, bez której nie byłoby nas na świecie. Matka kocha bezwarunkowo, bez względu na wszystko. To wyjątkowe święto obchodzone jest w różnych krajach, ale tylko w Polsce przypada 26 maja.

• Tego dnia obdarowujemy mamy upominkami, kwiatami i słodkościami, a dzieci wręczają im laurki i zapraszają na szkolne przedstawienia. Święto ma na celu okazanie miłości i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

Skąd pochodzi Dzień Matki?

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju.

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą „niedziela matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Święto każdej mamy, obchodzone jest w niemal każdym zakątku świata. W różnych formach i terminach znajdziemy je w kalendarzach ok. 140 krajów. Najczęściej, bo aż w 63 z nich, obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja. W wielu krajach to ruchome święto. W Polsce Dzień Mamy jest datą stałą.

W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Polska to jedyny kraj na świecie, w którym Dzień Matki obchodzi się 26 maja.

Miłość matczyna to miłość zdolna do największych poświęceń.

Matka zrozumie, wybaczy, przytuli do serca.

Wszystkim Mamom życzymy dużo zdrowia,

wielu powodów do radości i spełnienia marzeń.

• Warsztaty z zakresu rozwijania umiejętności efektywnego uczenia się

• 22.05.2022
        •    W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach odbyły się warsztaty z zakresu rozwijania umiejętności efektywnego uczenia się. Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz.U. 2020, poz. 1280) pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie m.in. zajęć rozwijających umiejętności uczenia się. Konieczność zrealizowania warsztatów wynikała również z aktualnych potrzeb uczniów oraz uwag zgłaszanych przez nauczycieli i wychowawców.

Zajęcia poprowadziła Pani Dorota Prill (pedagog specjalny), która odbyła 24 godzinny kurs pt. „Efektywne metody nauczania. Tworzenie i realizacja” oraz 3 godzinne szkolenie pt. „O trudnej sztuce motywowania w praktyce szkolnej - motywowanie jako stały element procesu dydaktycznego”. Warsztatami objęto uczniów klas IV-VIII. Zostały one oparte na metodach aktywnych, pobudzających współpracę obu półkul mózgowych, co znacznie wpływa na zwiększenie skuteczności uczenia się i tym samym procesu zapamiętywania. Uczniowie po pierwsze poznali WI – Jednostkę Wiedzy, która jest krótką, usystematyzowaną oraz treściwą notatką na dany temat, dodatkowo urozmaiconą grafiką  i ciekawostkami (tematyka WI - „Mózg a efektywne uczenie się”, „Poznajemy autyzm”, „Janusz Korczak – patron naszej szkoły”). Po drugie znacznie poszerzyli wiedzę na temat tworzenia metody graficznej zwanej mapą myśli. W celu praktycznego zastosowania zdobytych informacji w sposób aktywny i twórczy skonstruowali własne mapy. Finalnie uczniowie utworzyli wspólnie z nauczycielem jedną, dużą mapę myśli, która odzwierciedlała skuteczność tej metody oraz była podsumowaniem zdobytej wiedzy. Dodatkowo zajęcia opierały się nie tylko na rozwijaniu logicznego myślenia, wyobraźni i  kreatywności, ale również na rozwijaniu motywacji oraz umiejętności uczenia się oraz współdziałania w grupie.

Dnia 13 maja 2022r. w klasie VII SP odbyła się lekcja otwarta pt. ”Rozwijanie motywacji oraz efektywności uczenia się – warsztaty z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej” z udziałem Pani Dyrektor oraz nauczycieli, którzy mogli zobaczyć, jak pracują uczniowie podczas zastosowania aktywnych i efektywnych metod nauczania oraz jak można je przygotować i zastosować podczas lekcji. Z pewnością temat będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym. Serdecznie dziękuję uczniom za aktywny udział i stworzenie interesujących map myśli.

Dorota Prill

• MAJOWE ŚWIĘTA

• 08.05.2022
        • Maj to szczególny miesiąc w historii Polski. Pierwszego dnia  maja obchodzimy  Święto Pracy, drugiego maja – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, zaś trzeciego – Uchwalenie Konstytucji .W związku z tym już dzisiaj  (29 kwietnia) uczniowie przygotowali uroczysty apel upamiętniający patriotyczne wydarzenia. Wszyscy uczniowie  pięknie prezentowali się
           w strojach galowych przystrojonych kotylionami wykonanymi na zajęciach z wychowawcą.

Uroczysty apel rozpoczął się  od wprowadzenia sztandaru naszej szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pani  Dyrektor przedstawiła informacje na temat w/w świąt. Uczennice kl. VIII- Maja Dmowska i Kamila Sekretarska ze zdziwieniem przywitały miesiąc Maj, w rolę którego wcielił się Jędrzej Jaskulski z kl. III. W bardzo interesujący sposób omówiły  prezentację przygotowaną przez „Bibliotekę w Szkole”. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się jak ważne są to święta ale także jak należy obchodzić się z symbolami narodowymi.

Pieśni patriotycznie wykonane przez uczniów kl. I-III uświetniły uroczystość.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowaniu szkoły i uczniów do obchodów majowych świąt.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Hanna Bakuła , Ditgard  Lasek