• POZNAJEMY AUTYZM – KWIECIEŃ MIESIĄCEM WIEDZY O AUTYZMIE

• 28.04.2022
        •         Kwiecień jest szczególnym miesiącem, w którym obchodzone są różnego rodzaju inicjatywy na rzecz osób ze spektrum autyzmu. Ich głównym celem jest podnoszenie  świadomości społeczeństwa na temat problemów osób zmagających się z tym zaburzeniem. Jeszcze do niedawana kolor niebieski symbolizował znak solidarności z rodzinami dotkniętymi autyzmem. Wynikało to z faktu, iż uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców (diagnozowany był u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt). Tymczasem najnowsze badania pokazują, że autyzm w takim samym stopniu dotyka obu płci. Stąd symboliczna zmiana kolorów i dodanie koloru różowego.

Z tej okazji na szkolnym holu ukazała się gazetka przyciągająca uwagę wielu uczniów, którzy mieli oni okazję poszerzyć swoją wiedzę o autyzmie. W klasie VI SP i VIII SP zorganizowane zostały warsztaty, które łączyły ze sobą ideę podnoszenia wiedzy na temat autyzmu z metodami efektywnego nauczania. Uczniowie indywidualnie oraz grupowo pracowali na Jednostkach Wiedzy, obejrzeli specjalną prezentację multimedialną, rozwiązywali quizy multimedialne oraz tworzyli kolorowe i interesujące mapy myśli. Dzięki temu utrwalili  w pamięci najważniejsze informacje o autyzmie oraz poznali techniki ułatwiające skuteczną naukę. Serdecznie dziękuję za aktywny udział i możliwość przeprowadzenia tak ważnych zajęć.

D. Prill

• Dzień Ziemi

• Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Nasza szkoła obchodziła to święto z mrągowskim Nadleśnictwem oraz wójtem gminy Sorkwity. Wspólnie zalesialiśmy teren. Po intensywnej pracy uczniowie wraz z leśnikami odpoczywali piekąc kiełbaski przy ognisku.

Agnieszka Łosińska

• Konkurs „Dlaczego warto myć ręce”

• 27.04.2022
        • Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie "Dlaczego warto myć ręce" zorganizowanego przez powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne woj. warmińsko-mazurskiego i Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia Publicznego w Olsztynie . Do etapu powiatowego wybrano ponad 20 prac!

W eliminacjach powiatowych prace  naszych uczniów -Nikoli Marchel, Mai Lüer oraz Wiktorii Fiet przechodzą do kolejnego etapu w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Prace będą prezentowane w najbliższym czasie w PSSE w Mrągowie. GRATULUJEMY

Agnieszka Łosińska

• „ Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima”

• 27.04.2022
        • 25.04.2022 w naszej szkole odbył się II etap(szkolny) konkursu recytatorskiego „ Wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima”  w którym wzięło udział 12 uczniów z klas I-III wytypowanych podczas I etapu (klasowego) . Spotkaniu towarzyszyła radość i wiele pozytywnych emocji.   Przedsięwzięcie miało na celu, rozwijanie zdolności i umiejętności recytatorskich dzieci,  zainteresowanie uczniów  poezją,  popularyzowanie twórczości J. Brzechwy i J. Tuwima, a także pokonywanie nieśmiałości.  Przy ocenie występów   zwrócono  uwagę na interpretację i estetykę mówienia, dobór repertuaru (do wieku i osobowości dziecka), opanowanie pamięciowe,  oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy doskonale przygotowali się do występu i pięknie zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Komisja w składzie : p. Kamila Weber, p. Agnieszka Murach i p. Dorota Prill  wyłoniła  zwycięzców :I miejsce - Nadia Sekretarska i Jędrzej Jaskulski Kl. III, II miejsce -  Alicja Pawlik Kl. III i Wiktoria Fiet  Kl. I, III miejsce  - Filip Ciebień  i Maja Luer   Kl. III Ponadto wyróżnienia otrzymali:   Antek Biesiekierski Kl. I , Mikołaj Piotrowski Kl. I , Olimpia Olender Kl. II, Zuzanna Ciskowska Kl. II,  Ania Dejlidko Kl. II,  Nikola Marchel Kl. III

Wyżej wymienione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez bibliotekę szkolną oraz wyróżnienia i dyplomy. Dziękujemy wszystkim dzieciom i nauczycielom za duże zaangażowanie i dzielenie się pięknem poezji.

Hanna Bakuła i Agnieszka Łosińska

• Kreatywne rękodzieło – wielkanocne jajka i zajączki

• 27.04.2022
        •              Wielkanoc to jedne z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Często kojarzy nam się                    z kolorowymi jajkami, zajączkami, barankami i kurczaczkami. To właśnie jajko jest najważniejszym symbolem tego święta. Oznacza triumf życia nad śmiercią oraz początek nowego życia i jest ściśle związany ze Zmartwychwstaniem Jezusa.

Czas przed Wielkanocą warto zagospodarować na tworzenie wielkanocnych ozdób. Angażują one dzieci do prac twórczych, zwiększają ich świadomość, rozwijają wyobraźnię oraz pozwalają odreagować napięcia i stres. Uczniowie klas I-VIII mieli okazję  uczestniczyć                            w kreatywnych warsztatach wielkanocnych. Warsztaty odbyły się w następujących terminach:

• klasa V-VI – 16.03.2022r.,
          • klasa I –III – 20.03.2022r.,
          • klasa IV – 25.03.2022r.,
          • klasa VIII – 25.03.2022r.
          • klasa VII – 01.04.2022r.,
          • klasa I – 04.04.2022r.,

Każdy uczestnik z klas I-VII otrzymał tekturowe jajko oraz stworzył z dostępnych, różnorodnych materiałów piękną, kolorową pracę. Z kolei uczniowie klasy I i VIII aktywnie uczestniczyli w warsztatach, na których mieli okazję zrobić wielkanocnego zajączka na stelażu. Część wykonanych prac (klasa VIII) została podarowana dnia 30.03.2022r. dla ukraińskich rodzin podczas warsztatów wielkanocnych z decoupage. Natomiast pozostałe zajączki stały się ozdobą parapetu na sali.

Finalnie odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na wielkanocne jajko dla klas I-VI.  Wykonane prace posłużyły do dekoracji całej szkoły.  Zwycięzcy wyróżnionych prac otrzymali dyplomy oraz upominki. Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i zachęcamy do brania udziału w konkursach.

Dorota Prill