29 września w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przyłączyliśmy się do tej akcji również na lekcji j. angielskiego.
Justyna Mackiewicz
29 września w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Przyłączyliśmy się do tej akcji również na lekcji j. angielskiego.
Justyna Mackiewicz
19.11.2021r uczniowie klas I-VIII naszej szkoły wzięli udział w zajęciach oferowanych przez „mobilne planetarium, czyli miejsce w którym kontakt z nauką jest czymś niesamowitym, a pobudzona ciekawość staje się fundamentem do rozwoju nowych pasji i zainteresowań.
Przygotowane dla naszych uczniów programy edukacyjne realizowane pod kopułą mobilnego planetarium, charakteryzowały się dostosowaniem tematyki oraz poziomu trudności do możliwości poznawczych uczniów. Rozbudzały w nich ciekawość świata i chęć do zdobywania wiedzy czy zdawania pytań.
Podczas projekcji filmu edukacyjnego „Tajemnice kartonowej rakiety” uczniowie 1-3 przenieśli się w przestrzeń kosmiczną, odbyli niezwykłą podróż do najdalszych zakątków kosmosu. Dzieci zapoznały się ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie. Poznały podstawowe informacje na temat układu słonecznego. Zdobyły wiadomości na temat każdej z planet. Dowiedziały się co to takiego komety, meteoryty i gwiazdy. Wewnątrz planetarium czuli się jak astronauci w rakiecie kosmicznej.
Zajęcia okazały się niezwykle interesujące i bardzo spodobały się naszym uczniom.
B. Rutkowska
Co roku w listopadzie,czcimy jedno z największych wydarzeń w naszej historii- Odzyskanie Niepodległości w 1918 roku. Radosna to data,bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak właśnie czcili dziś to święto uczniowie,nauczyciele,przedszkolaki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach- RADOŚNIE.
J. Dymkowska
Powracamy do współpracy ze stomatologiem w ramach podpisanej umowy na świadczenie usług.
W najbliższym czasie odbędą się przeglądy stomatologiczne poszczególnych klas.
:) :)
Dokładnie 5 listopada na całym świecie będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują wszelkie trudności. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. To animowani bohaterowie uczą i pomagają w przezwyciężaniu przez dzieci wielu barier. Bajkowe postacie pojawiają się nie tylko w filmach ale przede wszystkim na kartach książek i książeczek dla dzieci. To one rozbudzają wyobraźnię i pozwalają na odkrycie piękna literatury.
Dzień ten został w szczególny sposób wyróżniony w klasach I-III naszej szkoły. Wszystkie dzieci zamieniły się w tym dniu w bajkowe postacie. Na początku dzieci zaprezentowały swoje stroje, następnie sprawdziły swoją wiedzę o ulubionych bohaterach z bajek biorąc udział w zagadkach, qiuzach, teleturniejach. Oddzielając ziarenka grochu od fasoli przekonali się na własnej skórze, jak ciężką pracę musiał wykonywać Kopciuszek. Kolejne zadania były zakodowane. Dzieci również świetnie sobie poradziły. Dużo radości sprawiła dzieciom zabawa w teatr. Uczniowie wystawiali swoje krótkie scenki, wykorzystując pacynki.
Radosną zabawę dopełniły upominki wylosowane przez każdego z uczniów a zachętą do organizacji podobnych imprez niech będzie powtarzające się pytanie: proszę pani, kiedy następny taki dzień?
Barbara Rutkowska
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Tradycyjnie, od trzech lat najmłodsi uczniowie naszej szkoły klasy 1-3 z wychowawczyniami odwiedziły groby byłych pracowników naszej szkoły. W ciszy i zadumie zapaliły znicze oraz wysłuchały krótkich opowieści o osobach, które na trwale zapisały się w historii naszej szkoły.
Barbara Rutkowska
29.10.2021r.w naszej szkole odbyło się Święto Biblioteki w ramach którego czytelnicy mogli: udekorować bibliotekę, wpisać się do megalaurki, wziąć udział w licznych konkursach, podarować książkę do biblioteki oraz dokonać zakupu książki podczas kiermaszu prowadzonego przez ucz. kl. VIII-Maję Krysiak i Kamilę Sekretarską. Tego dnia na uczniów czekały słodkie wypożyczenia, a uczniowie starszych klas-Krzysztof Kopaniec, Maja Rogińska i Natalia Pawlik czytali młodszym kolegom baśnie i legendy.Dziękujemy za tak liczne odwiedziny. Hanna Bakuła
Za nami akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie”. Wzięli w niej udział uczniowie kl.I-VI i niektórzy nauczyciele. Uczestnicy akcji czytali podczas przerw, przyniesione z domu lub wypożyczone w bibliotece książki. Dla dzieci nieczytających czytali starsi uczniowie. Niektórym uczniom tak spodobało się czytanie, że czytali jeszcze na dodatkowych zajęciach . Do akcji włączyły się panie ze świetlicy i pani pedagog tworząc specjalnie do tego przygotowane Strefy czytania. Akcja wzbudziła wiele emocji i rozmów na temat ulubionych książek.
Hanna Bakuła
W dniu 28 października 2021r. o godz. 8.00 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach przeprowadzono ćwiczebną ewakuację stanu osobowego szkoły. Celem ewakuacji było wyrobienie u uczniów (zwłaszcza klas I-III) umiejętności i nawyków właściwego zachowania się po ogłoszeniu alarmu ppoż., praktycznego zapoznania się z drogami i wyjściami ewakuacyjnymi, zasadami poruszania się w tłoku, zadymieniu, reagowania na wypadki itp. Przeprowadzenie treningów miało charakter ćwiczebny i nie było podyktowane rzeczywistym zagrożeniem.
O planowanych ćwiczeniach dyrektor szkoły powiadomiła Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, której przedstawiciele w osobach: Zastępcy Komendanta PSP w Mrągowie bryg. mgr Pawła Głowienka i mł. kpt. inż. Marcina Kordek - specjalista ds. kontrolno-rozpoznawczych uczestniczyli jako obserwatorzy w ewakuacji szkoły.
Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Mrągowie dziękujemy za merytoryczne wsparcie naszych ćwiczeń.
Dyrektor: Hanna Fereniec
Nauka przez zabawę zwykle przynosi dobre efekty. Uczniowie klasy 3 odświeżali swoje umiejętności liczenia podczas Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Zmienne formy pracy, jak widać, podobają się dzieciom i motywują do działania.
A. Łosińska
Nasza szkoła bierze udział w programie dla szkół, dzięki któremu dzieci z klas I-V mogą w praktyce uczyć się zasad zdrowego odżywiania, poprzez regularne spożywanie owoców, warzyw i produktów mlecznych oraz powiązanych działań edukacyjnych.
W piątek 29.10.2021 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły będą brali udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Ważne żeby tego dnia wszyscy mieli książkę. Można zabrać do czytania swoje książki z domu lub wypożyczyć z biblioteki. Dla dzieci nieczytających członkowie SU będą czytali baśnie i legendy w przygotowanych tzw. Strefach czytania. Trzymamy kciuki, żeby dla każdego był to miły dzień z książką i żeby udało się pobić rekord w czytaniu.
Hanna Bakuła
W miniony piątek chętni uczniowie klas 2 i 3 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie MEN SYNAPSIK. Ze zniecierpliwieniem czekamy na wyniki.
D. Lasek A. Łosińska
Światowy Dzień Mycia Rąk, to święto obchodzone co roku 15 października. Zostało ono ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest edukacja na temat mycia rąk. Klasy 1-3 spotkały się z pracownikiem sanepidu, panią Martą Kopaniec, która przypomniała uczniom, jak poprawnie umyć ręce. Po wykładzie o bakteriach – tych złych i tych dobrych, dzieci wzięły udział w kilku doświadczeniach pokazujących drogę rozprzestrzeniania się bakterii, sprawdziły jak działa mydło i praktycznie zastosowały się do instrukcji mycia rąk. Pani Marta przypomniała również w jaki sposób i kiedy należy nosić maseczkę. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali książeczki/kolorowanki o bakteriach oraz instrukcje, jak poprawnie myje się ręce. A. Łosińska
W ramach CodeWeek klasa trzecia rozwijała swoje umiejętności w zakresie kodowania. Realizowaliśmy kilka działań. Po poniedziałkowym spotkaniu z ozobotami przeszliśmy do praktycznego zastosowania kodowania: 1. Kodowanie muzyki z aplikacją Incredibox. 2. Kodowanie tabliczki mnożenia. 3. Zabawę z grami logicznymi z „CodeWeek z Kodowanie na dywanie”
A.Łosińska
W dniach 18-22.2021 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Karier 3K. Wszyscy uczniowie brali udział w warsztatach przygotowanych przez p. Agnieszkę Murach, p. Maję Dudkowską i p. Dorotę Prill.
W klasie I uczniowie "bawili się" zawodami.
W klasie II stworzyliśmy górę kreatywności 3K.
Klasa III zastanawiała się co robi słońce i czego nie można policzyć.
Receptę na sukces opracowali uczniowie z klasy IV.
Drzewo możliwości to efekt pracy uczniów z klasy V.
„Moja etykieta- moja przyszłość”, to projekt klasy VI.
Klasa VII wspólnie pakowała plecaki, aby zdobyć szczyt góry 3K.
Młodzież z klasy VIII pogłębiała wiedzę na temat kompetencji miękkich i twardych.
Okazało się, że kreatywności nam nie brakuje.:)
Agnieszka Murach
Przy okazji omawiania lektury "Chłopcy z Placu Broni" klasa V miała możliwość poznania innowacyjnej metody pracy z tekstem - Lego logos. Wykorzystano ją do zbudowania makiety przedstawiającej Plac Broni. Projekt powstał na postawie fragmentów opisów, rysunków i własnej wyobraźni Okazało się, że praca z tekstem może być naprawdę ciekawa!
CodeWeek to inicjatywa promująca naukę kodowania…kierowana do wszystkich. Nie ma bariery wieku, umiejętności, ani sprzętu, który trzeba posiadać. Przez dwa tygodnie kodujemy wszyscy i na wszystkie możliwe sposoby:) Nasza szkoła w tym roku dołącza do wydarzenia! Tajniki kodowania i programowania będą odkrywać uczniowie podczas zajęć świetlicowych. W realizacji wykorzystane zostaną materiały udostępnione w ramach Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować. Mamy nadzieję, że zajęcia te przyniosą wiele radości i uśmiechu wszystkim uczestnikom. Kamila Weber
,,Choć mam rączki małe", to hasło towarzyszące cotygodniowym zajęciom rozwijającym, odbywającym się w klasie I. Ich celem jest osiągnięcie sprawności manualnej i grafomotorycznej. Usprawnianie precyzyjnych ruchów dłoni i palców odbywa się poprzez doskonalenie takich umiejętności jak: wycinanie, składanie papieru, lepienie, wydzieranie, wyklejanie, rysowanie. Na zajęciach pierwszoklasiści doskonalą koordynację wzrokowo - ruchową, nabierają pewności siebie a przede wszystkim świetnie się bawią.
Elżbieta Kropiwnicka
Powered by aSc EduPage