Fotorelacja
Barbara Rutkowska - wychowawczyni kl. 3
Fotorelacja
Barbara Rutkowska - wychowawczyni kl. 3
Dla części przedszkolaków ten rok szkolny jest ich ostatnim rokiem w przedszkolu. Przed nimi nowe wyzwanie – nauka w szkole.
Aby lepiej przygotować dzieci do startu w tę szkolną rzeczywistość, 2 czerwca przyszli pierwszoklasiści odwiedzili naszą szkołę. Przedszkolaki uczestniczyły w uroczystym apelu z okazji Dnia Patrona. Następnie dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach w klasie szkolnej. Dzieci zasiadły do szkolnych ławek i razem z trzecioklasistami uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Mamy nadzieję, że to cenne doświadczenie pomoże dzieciom i ułatwi im przekroczenie progu szkoły we wrześniu!
Dzieci opuszczały szkolę z pamiątkowymi balonikami w dłoniach i obietnicą, że chętnie do naszej szkoły powrócą.
Barbara Rutkowska
2 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. W sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel. Samorząd Uczniowski przedstawił życiorys Janusza Korczaka. Wszyscy uczniowie odśpiewali „Balladę o Starym Doktorze”. Złożono kwiaty pod portretem naszego patrona. Po apelu odbyła się projekcja filmu „Król Maciuś I” dla uczniów klas I-V, natomiast starsi uczniowie klas VI-VIII obejrzeli film opowiadający o życiu i działalności Janusza Korczaka.
W ten dzień odwiedzili nas przedszkolaki z przedszkola „Słoneczko” w Sorkwitach. Zapoznali się ze szkołą i swoja nową panią, która powita ich we wrześniu jako uczniów klasy I.
Dodatkowe działania z okazji obchodów Dnia Patrona:
Koordynatorkami tego dnia były: Agnieszka Murach i Joanna Dymkowska
7.06 i 9.06. 2021 gościliśmy w naszej szkole pana Piotra Siemionowskiego – dwukrotnego mistrza świata z 2011 i 2013 roku w kajakarstwie na dystansie 200m. Pan Piotr jest również Olimpijczykiem z Londynu z 2012 r i czterdziestokrotnym medalistą Mistrzostw Polski.
W kasie VI i VII przeprowadził z młodzieżą lekcję wychowania fizycznego opowiadając o swojej dyscyplinie sportowej, pokazując ćwiczenia siłowe, równoważne i koordynacyjne. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu sportowego pana Piotra .
Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole.
Joanna Dymkowska
Dnia 15.06.2021r uczniowie klasy pierwszej i drugiej zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej w Sorkwitach. Uroczystość rozpoczęło krótkie przywitanie wszystkich zgromadzonych w bibliotece. Po „słowie wstępnym” odbył się program artystyczny.
Podczas pierwszej części uroczystości, najmłodszych uczniów naszej szkoły przywitała królowa książka(w tę rolę wcieliła sie ucz. kl. VII - Maja Dmowska), która była bardzo zasmucona z powodu złego traktowania przez czytelników. Pocieszała ją wróżka (ucz kl. VII Maja Krysiak). Dzieci dowiedziały się, co należy robić by stać się rycerzem książki, jak ją traktować i szanować. Następnie wyśmienicie poradziły sobie z zagadkami przygotowanych przez ucz. kl. VII Roksanę Ignaciuk i Ewelinę Samsonowicz.
W drugiej części pani Dyrektor Hanna Fereniec, symbolicznym mieczem, dokonała pasowania na rycerza książki wszystkich uczniów kl. I. i kl. II. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom. Dodatkowo zostały wręczone uczniom kl. I Wyprawki Czytelnicze, przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, w skład których wchodzą: książka „ Pierwsze abecadło” , broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ”Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Uczniom kl. II wręczono niezbędnik każdego czytelnika- zakładki do książek wykonane przez uczniów kl. VII.
Pierwszoklasiści oraz drugoklasiści obiecali kochać i szanować książki. Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzać szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie pasję czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych, a miłość do książek będzie towarzyszyć im na co dzień.
Hanna Bakuła
Nasza szkoła od września dołączy do #SuperKoderów!
#SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu. #SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów. Udział w programie wezmą klasy IV i V, realizując ścieżkę "Młodzi patrioci". Liderem programu w naszej szkole jest Kamila Weber.
Kamila Weber
W ramach realizacji programu Godziny wychowawcze ze światem obchodziliśmy Światowy Dzień Oceanów. Uczniowie obejrzeli film o plastikowych wyspach na oceanach, przypomnieliśmy zasady segregacji śmieci oraz zastanawialiśmy się jak ograniczyć używanie plastiku. Morza i oceany zajmują ponad 70% powierzchni Ziemi. Wytwarzają większość dostępnego tlenu, pozwalają na utrzymanie różnych gałęzi gospodarki i dostarczają nam pożywienia. Ryby i owoce morza są źródłem białka dla ponad 3 mld ludzi na całym świecie, a kilkaset milionów ludzi utrzymuje się z rybołówstwa. Niestety zbyt często o tym zapominamy.
Dbajmy o nasz dom, dbajmy o nasze środowisko naturalne!!!!
Pierwszy czerwca – życzenia dla dzieci małych i dużych
Bądź dzieckiem jak najdłużej.
Jak dziecko baw się, śmiej.
I kochaj jak dziecko i serce dziecka zawsze miej!
Wszystkim Dzieciom – tym małym i dużym- z okazji Święta Dnia Dziecka
życzymy
uśmiechu i radości na każdy dzień, dziecięcej wiary w rzeczy niemożliwe
oraz nieustannie otaczającej miłości najbliższej rodziny.
Niech każdy dzień będzie dla Was fascynującą przygodą, pełną inspirujących wydarzeń.
Życzymy Wam Drogie Dzieci, abyście na swojej drodze w rozwoju spotykały cudownych przyjaciół.
Życzymy również z tej okazji wszystkim dorosłym, aby nie zapominali,
że to właśnie Dzieci wyznaczają kierunki naszego życia i uśmiechem rozjaśniają najpochmurniejszy dzień!
Dyrektor, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach
Dzisiejszy dzień na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły. Było mnóstwo zabawy, malowanie, marzenia do nieba, loteria oraz oczywiście pyszna kiełbaska z ogniska.
Tak się bawiliśmy:
A. Łosińska, D. Lasek, B. Rutkowska, E. Kropiwnicka
DZIEŃ DZIECKA
Słuchowisko pt. „ Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.
W II półroczu roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klasy VII i VI uczestniczyli w zajęciach teatralnych.
Efektem ich pracy miało być przedstawienie z okazji Dnia Dziecka pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków zaprezentowane uczniom i rodzicom w naszej szkole .
Jednak ze względu na trwającą pandemię koronawirusa i zdalne nauczanie efektem pracy uczniów było przygotowanie słuchowiska pod tym samym tytułem .
Uczniowie bardzo chętnie brali udział zajęciach ,które były okazją do wspaniałej zabawy dającej wiele satysfakcji. (Zajęcia odbywały się online ).
W słuchowisku udział wzięli :
Narrator –Kamila Sekretarska
Dobra Królowa – Daria Borkusiewicz
Macocha – Katarzyna Gutowska
Lustro- Dominika Nicewicz
Łowczy – Kacper Schirsching
Śnieżka – Maja Krysiak
Kwiaty – Kinga Sienicka
Zwierzątko – Karolina Niemczyk
Książę-Denis Schirsching
Pracuś –Roksana Ignaciuk
Łasuszek - Ewelina Samsonowicz
Smutuś – Ewelina Samsonowicz/( Roksana Chorążewicz )
Piękniś – Zuzanna Żornaczuk
Śmieszek – Andżelika Karczewska
Leniuszek – Patryk Olender
Maluszek – Natalia Pawlik
Wiedźma – Maja Dmowska
LINK DO PRZEDSTAWIENIA
https://www.youtube.com/watch?v=IhXo6rngDlc
Bożena Szulc Kamila Weber
:) :)
Właśnie ruszyliśmy z rekomendowanym przez MEN programem profilaktycznym w klasie IV SP. To program promocji zdrowia psychicznego i profilaktyki uniwersalnej. Program został zbudowany w odwołaniu do koncepcji psychologii pozytywnej, koncentrując się na tym, co w człowieku jest dobre i użyteczne, co służy jego zdrowiu i szczęściu. Staramy się kształtować i wzmacniać w dzieciach nawyk pozytywnego myślenia i wyjaśniania zdarzeń, należy nauczyć je poszukiwania przyczyn oraz skutków tego, w jaki sposób interpretują to, co im się zdarza. Optymizm jest szczególnie ważny w kształtowaniu samooceny dzieci, dlatego chcemy, aby miały poczucie własnej wartości. Nasze pierwsze zajęcia to ćwiczenia uważności, określenie wartości oraz wykonanie Apteczki. Apteczki Pierwszej Pomocy Emocjonalnej potrzebnej, kiedy trzeba poradzić sobie z trudnymi emocjami, odzyskać dobry humor, nadzieję lub utrwalić ważne chwile naszego życia.
Agnieszka Murach
Dzień Matki to wyjątkowa data dla każdego z nas. Nie tylko dla naszych mam, które w to święto są traktowane w specjalny sposób i mogą poczuć się naprawdę docenione - także dla nas. To właśnie tego dnia mamy szczególną okazję pokazać, jak bardzo są dla nas ważne. Bez względu na szerokość geograficzną, kulturę, religię, czy ustrój polityczny, Dzień Matki obchodzony jest w ponad czterdziestu krajach na świecie i choć daty jego są różne, idea przyświeca ta sama - miłość do MAM.
Uczniowie klasy III dla Swoich Mam
Ciekawostki o Dniu Matki z całego świata:
· Dzień Matki to święto, które narodziło się w czasach starożytnych, prawdopodobnie na terenach Grecji i Rzymu. W starożytności ogromnym kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały płodność.
· W Grecji było obchodzone wiosną święto Matki Natury. Składano wówczas dary bogini Rei, żonie Kronosa – matce wszechświata i wszystkich bóstw.
· W Rzymie obchodzone święta matki nazywano Hilariami (święto radości). Hilaria trwały od 15 do 18 maja. Podczas tych uroczystych dni czczono boginię Cybelę – matkę bogów.
· Początków święta mam można również dopatrzeć się w kulturze starożytnego Egiptu. Czczono tam boginię Izydę. Była matką Horusa, czyli króla. W starożytnym Egipcie matki były bardzo szanowane i poważane. Świadczą o tym liczne zachowane przekazy.
· Dzień Matki pierwszy raz obchodzono w Polsce w 1914 roku w Krakowie. Jako jedyni obchodzimy go 26 maja.
· Na świecie w różnych krajach święto to wypada innego dnia. I tak na przykład Meksykanie obchodzą Dzień Matki 10 maja, Armeńczycy 7 kwietnia, a Indonezyjczycy 22 grudnia.
· W Meksyku jest to bardzo ważne święto, które celebruje się także w kościele.
W domach z kolei dzieci podają swoim mamom śniadania i obdarowują je kwiatami.
· Wiele krajów europejskich świętuje w pierwszą niedzielę maja. Tak jest między innymi w Portugalii, Hiszpanii, na Litwie i na Węgrzech.
· Z kolei tradycję obchodzenia Dnia Matki we Francji wprowadził Napoleon. W 1950 roku oficjalnie ustanowiono, że święto mam przypada w ostatnią niedzielę maja.
· Anglia i Irlandia mają swoją „matczyną niedzielę” – Mothering Sunday. Jej początki sięgają XVII wieku. Ci, którzy przebywali wówczas na służbie we dworach, gdzieś daleko od domu, zwyczajowo tego dnia odwiedzali swoją parafię, aby pomodlić się do Matki Boskiej. Korzystając ze sposobności składali też wizyty swoim mamom.
· Natomiast w krajach dawnej Jugosławii obowiązuje w święto mam tak zwane „łóżkowe więzienie”. Oczywiście przebywa w nim mama. Dopóki nie da dzieciom słodyczy, musi wypoczywać w łóżku, a one zastępują ją w codziennych obowiązkach.
· W Australii i Kanadzie w dniu święta mam przypina się do ubrań goździki. Nie jest to bez znaczenia, w jakim kolorze będzie kwiat. Białe goździki oznaczają, że matka tej osoby zmarła, a kolorowe, że żyje. Dla Kanadyjczyków Dzień Matki jest równie ważny jak Boże Narodzenie.
· W USA święto mam obchodzone jest podobnie jak u nas. Mamy dostają prezenty i życzenia. Pokazuje się im, że są ważne i niezastąpione. W Stanach Zjednoczonych dodatkowo na domach i budynkach użyteczności publicznej pojawiają się flagi narodowe. To na cześć matek narodu.
· Dzień Matki w USA też ma swoją matkę – sprawczynię. To Anna Jarvis, dzięki której zaistniało to święto jako narodowe. Obchodzone jest ono w drugą niedzielę maja.
· Dzień Matki jest też bardzo ważny dla Włochów, którzy są wyjątkowo rodzinni.
Z okazji tego święta piecze się ciasteczka w kształcie serca. Pomaga się też mamom we wszelkich domowych pracach. Niektórzy zapraszają mamy na uroczysty obiad do restauracji. Dzień Matki we Włoszech wypada w drugą niedzielę maja.
· Trochę bardziej egzotycznie wygląda to w Indiach. Obchodzi się tam święto Durga Puja na cześć Matki Bogów Durga i Wielkiej Matki Kali Ma (bóstwa czczone
w Indiach od zarania dziejów). Nie ma to jednak związku z tradycyjnym Dniem Matki. Hindusi jednak zaadoptowali to święto i celebrują je w drugą niedzielę maja od około dziesięciu lat.
· Są państwa, w których Dzień Matki utożsamiany jest z Dniem Kobiet. Jest tak
w Słowenii, Rosji, na Białorusi, w Bułgarii, Macedonii, czy Armenii.
· Dzień Matki z czasem stawał się coraz popularniejszy na świecie. Na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych uroczystości dopiero w połowie XX wieku. Dziś święto to obchodzone jest powszechnie i choć daty jego są różne w różnych krajach, idea przyświeca ta sama – miłość do mam.
Barbara Rutkowska
Przed egzaminem! :) :)
I........................zaczyna się egzamin!
Rozwiązanie konkursu powiatowego organizowanego we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Mrągowie pt. „Stok nie jest dla bałwanów” został rozstrzygnięty jakiś czas temu. W związku z pandemią nie mogliśmy spotkać się w szkole i wręczyć wszystkich nagród. Jednak po powrocie do szkoły udało się wywołać uśmiech na twarzach naszych najmłodszych uczniów i wręczyć długo wyczekiwane nagrody. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodki poczęstunek oraz pamiątkowy dyplom. Natomiast nasze laureatki otrzymały wspaniałe nagrody rzeczowe. Jeszcze raz gratulujemy Zuzannie Ciskowskiej ( I miejsce) oraz Justynie Juszko ( II miejsce).
W związku z powrotem do szkolnych ławek chcielibyśmy, aby nasi uczniowie czuli się pozytywnie nastawieni do nowych/starych okoliczności. Ten czas, to czas na „odświeżenie” relacji w szkole. Przecież cały czas byliśmy w „kontakcie”, tylko droga do szkoły była „wirtualna”. Pierwsze dni nauki stacjonarnej odbyły się w sposób spokojny, przyjazny i miły.
Kilka wskazówek dla uczniów:
1. Zaakceptuj swoje emocje - to nic złego, że jesteś zły lub smutny. Przeżywanie tych emocji jest zupełnie naturalne, choć czasami bywa nieprzyjemne. Receptą na to może być na przykład rozmowa z bliską osobą.
2. Bądź wyrozumiały dla innych - pamiętaj, że każdy potrzebuję innego czasu, żeby przystosować się do zmian. Twoi rówieśnicy również mogą mieć gorsze dni, przeżywać trudne emocje lub mieć kłopoty w ponownym powrocie do nauki
stacjonarnej.
3. Stwórz plan dnia - powrót do ławek szkolnych będzie wymagał od Ciebie przeorganizowania swojego dotychczasowego rytmu dnia. Warto zaplanować to wcześniej. Wyznaczenie rozkładu dnia da Ci większe poczucie kontroli i pozwoli zmniejszyć stres związany z tą zmianą.
4. Daj sobie czas - niepowodzenia są nieodłączną częścią naszego życia. Nie poddawaj się szybko w ich obliczu! Szukaj rozwiązań i stawiaj czoła przeciwieństwom. Pamiętaj, że niepowodzenia są również częścią składową sukcesu.
5. Skup się na pozytywach - czerp przyjemność z tych rzeczy za którymi jeszcze niedawno tęskniłeś podczas nauczania zdalnego. Spędzaj czas z rówieśnikami, wróć do swoich zainteresowań, które rozwijałeś podczas zajęć dodatkowych.
6. Proś o pomoc - nie wahaj się prosić o wsparcie innych osób, gdy sobie z czymś nie radzisz. Czasami już sama rozmowa z drugą osobą pozwala spojrzeć na dany problem z innej perspektywy, a dzięki temu również poszukać możliwych rozwiązań.
Agnieszka Murach
Nasza szkoła zgłosiła się do programów Fundacji Orange: MegaMisja (dla klas 1-3) i #SuperKoderzy (dla klas 4-8) .
Trwająca od roku edukacja zdalna mocno zaburza balans między życiem online i offline, a w przypadku najmłodszych stanowi też ryzyko podejmowania w sieci aktywności, które nie zawsze są bezpieczne. Programy MegaMisja i #Superkoderzy mają pomóc nauczycielom rozmawiać z młodymi o ich działaniach online i pokazać, jak twórczo wykorzystać technologię podczas lekcji. Dodatkowo uczniowie zdobędą kompetencje cyfrowe, w dużej mierze bez użycia ekranów – głównie przez zabawę, współpracę, dyskusję w grupach i tworzenie wspólnych projektów.
Żeby się zgłosić do programów należało przygotować pracę konkursową:
Mega Misja - Zadanie polegało na zaproszeniu MegaMisji do Naszej szkoły poprzez cyfrową opowieść (historyjkę) o dowolnej tematyce.
Superkoderzy - Zgłoszenie należało przygotować w formule zaproszenia #SuperKoderów do Naszej szkoły i powinno odpowiadać na wyzwanie: „Pokaż swój SuperKoderski zespół oraz dlaczego chcecie zostać #SuperKoderami”?
Czekamy na wyniki!
Barbara Rutkowska
A oto efekty naszej pracy!
Powered by aSc EduPage