Dnia 25.10.2019r. w Szkole Podstawowej w Sorkwitach odbyła się "Lekcja o rapie". Były to zajęcia kreatywnego pisania, które dotyczyły niezwykle istotnego zagadnienia, jakim jest patriotyzm. Udział w projekcie wzięły dwie klasy- VI i VII. Młodzież miała za zadanie odpowiedzieć na pytania: czy są dumni z bycia Polakami? Jakie uczucia wzbudzają w nich myśl o swojej ojczyźnie? Co podoba im się w ich kraju? Poważne rozważania oparte zostały na sposobie przekazu przyjaznym młodym ludziom, czyli hip - hopie.
Na zajęcia zaproszony został specjalny gość - Piotr "Dziki" Łukjanowicz. To raper (freestylowiec), grafficiarz i organizator imprez kulturowych. Opowiedział on uczniom o zasadach tworzenia tekstów hip -hopowych, wytłumaczył kwestie dotyczące całej kultury hip -hopu, procesie powstawania piosenek i ich nagrywania, organizacji koncertów. Po części teoretycznej przyszedł czas na pracę twórczą. Każda klasa, przy pomocy nauczyciela i zaproszonego gościa, napisała jedną zwrotkę patriotycznego tekstu. Podstawę stanowił popularny wśród dzieci wierszyk "Kto ty jesteś, Polak mały...". Gdy treść była już gotowa, młodzież miała możliwość nagrania efektów swojej pracy.
Zajęcia te wzbudziły wielki entuzjazm wśród uczniów naszej szkoły. Początkowo trochę nieśmiało, z czasem zaś coraz odważniej dopisywali kolejne wersy piosenki. Szukali odpowiedzi dotyczących zagadnień, nad którymi wcześniej się nie zastanawiali. Wszyscy stwierdzili, że bycie Polakiem to powód do wielkiej dumy. Wskazywali na waleczność, pamięć o bohaterach, wzajemny szacunek, tolerancję. Nie pominęli nawet tak ważnego elementu jak polski krajobraz.
Lekcja ta miała na celu wywołanie refleksji dotyczącej miłości do własnej ojczyzny. O miłości tej można mówić i pisać w każdy sposób - także poprzez rap. To gatunek bliski szczególnie młodym ludziom, więc ten sposób przekazu stanowił doskonałą możliwość wyrażenia swoich myśli i uczuć. Zajęcia, które upłynęły pod hasłem "nowoczesnego patriotyzmu", zaowocowały dojrzałym i przemyślanym tekstem.
Projekt ten miał także na celu przybliżenie ważności dnia 11 listopada, czyli Dnia Niepodległości.
Kamila Weber