• Program Aktywna  Tablica

Specjalne Potrzeby Edukacyjne

Uczestnicy sieci  współpracy

Program Aktywna Tablica – międzyszkolna sieć współpracy

Międzyszkolna sieć współpracy nauczycieli stosujących TIK powstała w związku z realizacją Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna Tablica”.

Uczestnikami sieci są:

1. Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sorkwitach,

2. Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach.

W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Sorkwitach w ramach programu Aktywna Tablica brali udział następujący nauczyciele:

1. Agnieszka Murach ( szkolny e-koordynator) – pedagog szkolny

2. Beata Gołębicka – logopeda

3.Kamila Weber – terapeuta pedagogiczny

4. Maja Dudkowska – psycholog szkolnym

W Szkole Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Warpunach z siedzibą w Zyndakach   w ramach programu Aktywna Tablica brali udział następujący nauczyciele:

1. Agnieszka Sudek – pedagog szkolny, koordynator szkolny programu

2. Beata Gołębicka - logopeda

3. Elżbieta Łotysz – pedagog specjalny

4. Maja Dudkowska – psycholog szkolny

Zadania szkoły dotyczące wdrożenia TIK w procesie nauczania

1. Uczestniczenie przez w/w nauczycieli w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu.

2. Uczestniczenie przez co najmniej jednego nauczyciela szkoły w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu, w tym:

a) udział w co najmniej 3 spotkaniach organizowanych w ramach międzyszkolnych sieci współpracy nauczycieli,

b) zorganizowaniu w szkole w ramach uczestnictwa w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, co najmniej dwóch lekcji otwartych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu,

c) dzieleniu się przyjętymi rozwiązaniami i doświadczeniami z innymi nauczycielami przez udostępnianie w międzyszkolnej sieci współpracy nauczycieli, w szczególności opracowanych scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, przykładów dobrych praktyk.

3. Wyznaczenie szkolnego e-koordynatora, którego zadaniem jest koordynowanie działań w zakresie stosowania TIK w szkole oraz powołanie nauczycielskich zespołów samokształceniowych, które wspierają dyrektora i nauczycieli w zorganizowaniu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK.

4. Wykorzystywanie TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły, w liczbie co najmniej 5 godzin zajęć edukacyjnych średnio w każdym tygodniu nauki w każdym roku szkolnym realizacji Programu, począwszy od dnia zainstalowania  i uruchomienia pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach Programu.

5. Przedstawienie dla potrzeb organu prowadzącego sprawozdania z realizacji zadań wynikających z udziału w Programie, obejmującego zadania z pkt 1-4 oraz:

a) ocenę wpływu stosowania TIK w szkole, na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania i uczniów w proces uczenia się,

b) charakterystykę problemów i barier w realizacji Programu,

c) ocenę stopnia realizacji przez szkołę zadań wynikających z udziału w Programie.

6. Wypełnianie elektronicznych ankiet dotyczących realizacji Programu.

7. Udział w badaniach  na potrzeby przeprowadzenia ewaluacji programu.

Harmonogram  działań  w ramach sieci międzyszkolnych

1.Spotkanie organizacyjne SP w Sorkwitach dnia 7. 11.2021 r.

a) integracja uczestników sieci,

b) rozpoznawanie potrzeb i zasobów,

c) zaplanowanie terminów spotkań

2.Spotkanie robocze dnia 19.01.2022 w SP w Warpunach z siedzibą w Zyndakach

a) dzieleniem się doświadczeniem, narzędziami, dobrymi praktykami,

b) tworzenie nowych rozwiązań w zależności od potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów

c) wykorzystanie pakietów edukacyjnych w praktyce, omówienie możliwości, funkcji w pracy indywidualnej z uczniem i w formie pracy grupowej na zajęciach specjalistycznych.

3. Spotkanie robocze 25.03.2022 SP w Sorkwitach

a) dzieleniem się doświadczeniem, narzędziami, dobrymi praktykami,

b) dzielenie się informacjami na temat polecanych, dobrych szkoleń z zakresu TIK, omówienie własnych doświadczeń, dzielenie się wiedzą uzyskaną na szkoleniach.

4. Spotkanie robocze 27.04. 2022 SP w Warpunach z siedzibą w Zyndakach

a) dzieleniem się doświadczeniem, narzędziami, dobrymi praktykami,

b) dzielenie się wiedzą zdobytą na różnych zewnętrznych szkoleniach.

5.Spotkanie podsumowujące 23.05.2022 r. w SP w Sorkwitach

a) udział w zajęciach otwartych

b) podsumowanie i omówienie pracy sieci część I

6.Spotkanie podsumowujące 30.05.2022 r. w SP  w Warpunach z siedzibą w Zyndakach