04.03.2026 r., w ramach doradztwa zawodowego, naszą szkołę odwiedziła pani ławnik – Monika Jaworska. Spotkanie odbyło się pod hasłem „ Rola i zadania ławnika w sądzie”. Pani Monika w ciekawy i przystępny sposób opowiedziała uczniom, kim jest ławnik oraz jakie pełni funkcje w sądzie. Wyjaśniła, że ławnicy biorą udział w rozprawach sądowych, współdecydują o wyrokach oraz reprezentują głos społeczeństwa w wymiarze sprawiedliwości.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również, jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać ławnikiem, jak wygląda praca w sądzie oraz jak ważne są bezstronność, odpowiedzialność i znajomość prawa. Pani Monika chętnie odpowiadała na pytania i podzieliła się swoimi doświadczeniami z sali rozpraw. Było to bardzo wartościowe i pouczające spotkanie, które przybliżyło nam funkcjonowanie sądu oraz znaczenie roli ławnika w systemie prawnym.

